دکتر مازیار نفیسی
Search
Close this search box.
خم کردن زانو بعد تعویض مفصل

خم کردن زانو بعد از تعویض مفصل زانو

خم کردن زانو بعد از تعویض مفصل زانو چگونه است؟ میزان خم شدن زانو بعد از تعویض مفصل زانو چقدر است؟ یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های افرادی که قصد انجام عمل تعویض مفصل زانو را دارند، امکان خم کردن زانو بعد از جراحی و میزان خم کردن آن است. چرا که با خم کردن زانو، فرد نگرانی کمتری برای راه رفتن داشته و سریع‌تر می‌تواند به زندگی معمول خود و فعالیت‌های روزانه‌اش بازگردد. برای خم کردن زانو پس از عمل تعویض مفصل نیز لازم است بیمار، توصیه‌های پزشک را رعایت کرده و با انجام تمرینات فیزیوتراپی، به افزایش دامنه حرکتی زانو، تقویت عضلات اطراف مفصل و بهبود عملکرد کلی آن کمک کند.

میزان خم کردن زانو بعد تعویض مفصل

آیا می توان بعد از تعویض مفصل، زانو را خم کرد؟

گرچه امکان خم کردن زانو بعد از عمل تعویض مفصل وجود دارد، اما باید با دقت و تحت نظر پزشک یا فیزیوتراپیست انجام شود. در واقع خم کردن زانو پس از جراحی تعویض مفصل زانو، نقش مهمی در بهبودی و بازتوانی فرد داشته و لازم است بیمار، با شروع فیزیوتراپی و انجام حرکات اصلاحی، به تدریج زانوی جراحی شده را حرکت داده و آن را خم کند. حرکت دادن و خم کردن زانو به روش مناسب همچنین، به جلوگیری از سفتی و چسبندگی مفصل جراحی شده کمک می‌کند.

میزان خم شدن زانو بعد از تعویض مفصل

میزان خم شدن زانو بعد از تعویض مفصل نیز موضوع مهمی بوده که افزون بر روش جراحی انجام شده، به مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو توسط بیمار بستگی خواهد داشت. چرا که انجام مراقبت‎‌های لازم پس از عمل و رعایت دستورالعمل‌های پزشک، نقش مهمی در بهبودی سریع‌تر بیمار و دامنه حرکتی زانوی جراحی شده خواهد داشت. میزان خم شدن زانو پس از عمل تعویض مفصل زانو، در حالت کلی حدود 90 تا 100 درجه بوده و البته برای افرادی که قبل از عمل جراحی تعویض مفصل زانو محدودیت حرکتی نداشته‌اند، می‌تواند تا حدود 140 درجه نیز باشد.

تمرینات فیزیوتراپی و بازتوانی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو نیز، به بهبود میزان خم شدن زانو پس از عمل و داشتن عملکردی نزدیک به زانوی طبیعی به خوبی کمک خواهد کرد. همچنین ضمن رعایت مراقبت‌های لازم، بهتر است از نشستن بر روی زانوی جراحی شده پرهیز کنید، چرا که نشستن و برخاستن فشار زیادی برای زانو داشته و خصوصا در افرادی که به پوکی استخوان مبتلا هستند، ممکن است سبب بروز شکستگی در ناحیه زانو شود.

محدودیت در خم کردن زانو بعد از تعویض مفصل زانو چه مدت طول می‌کشد؟

محدودیت در خم کردن زانو بعد از تعویض مفصل زانو کاملا طبیعی بوده که به مرور زمان و انجام تمرینات توانبخشی بهبود می‌یابد. مدت زمان از بین رفتن محدودیت‌های خم کردن زانو بعد از عمل تعویض مفصل، برای بیماران مختلف متفاوت بوده و به عوامل متعددی مانند وضعیت سلامت بیمار، تکنیک جراحی، انجام مراقبت‌‌ها و برنامه‌های فیزیوتراپی بستگی دارد. اما در حالت کلی اغلب بیماران بعد از گذشت شش هفته می‌توانند زانوی خود را به راحتی خم کرده و  فعالیت‌های معمول روزانه خود را انجام دهند.

عوامل مؤثر بر میزان خم شدن زانو بعد از عمل تعویض مفصل

میزان خم شدن زانو بعد از عمل تعویض مفصل زانو به عوامل متعددی بستگی دارد که برخی از آن‌ها قابل کنترل و برخی دیگر غیر قابل کنترل هستند. این عوامل می‌توانند تأثیر مستقیم یا غیر مستقیم بر روند بهبودی و دامنه حرکتی زانو پس از جراحی داشته باشند. در زیر به برخی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر میزان خم شدن زانو پس از عمل اشاره شده است:

  • وضعیت اولیه بیمار: میزان حرکت و قدرت عضلات زانو پیش از جراحی تأثیر زیادی بر بهبودی بیمار و میزان خم شدن زانو پس از جراحی دارد. بیمارانی که قبل از جراحی دامنه حرکتی بیشتری دارند، معمولاً پس از جراحی نیز به نتایج بهتری دست می‌یابند.
  • تکنیک جراحی: تکنیک جراحی و دقت پزشک برای انجام عمل و قرار دادن مفصل مصنوعی زانو نیز می‌تواند بر دامنه حرکتی زانو بعد از جراحی تأثیر بگذارد. به همین دلیل مراجعه به بهترین دکتر ارتوپد در شرق تهران از اهمیت بالایی برخوردار است.
  • تمرینات فیزیوتراپی و برنامه توانبخشی: مراجعه منظم به فیزیوتراپی و انجام منظم تمرینات تجویز شده نقش بسیار مهمی در بهبود دامنه حرکتی و میزان خم شدن زانو پس از جراحی دارد.
  • سلامت عمومی بیمار: عواملی مانند سن، وزن، وضعیت سلامت عمومی و میزان فعالیت بدنی نیز بر روند بهبودی و میزان خم شدن زانو تأثیرگذار هستند.
مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *